bluecomx Yorum yapılmamış

Genellikle çağrı merkezi çalışanlarının ve telekomla ilgilenenlerin yabancı olmadığı bu kelimenin sözlük anlamı aranan numara ya da aramaya başlanan numara demektir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere telefon görüşmesi yapmak istediğimiz kişinin numarası nı çevirmek aradığımız kişinin telefonunda bizim numaramızın görülesi eylemine Dialed Number (DN) (Aranan Numara) adı verilmekte.

Özellikle banka ve numaranız kayıtlı olduğu çağrı merkezlerini aradığınız da numaranız istemde tanımlı olduğu için sizi tanırlar ve bu şekilde hangi işlem için aradıysanız daha çabuk halledebilirsiniz. Günümüzde özel sektördeki kurumlarında çağrı merkezleri bulunmakta ve bu özelik sıkça kullanılmaktadır. Numarayı arama ve aradığımız numaranın meşgul olması durumunda telefon da aynı adla kayıtlı başka numaralar varsa telefon çevirmeye başlar ve meşgul olma durumu bitene kadar tekrar eder.

Bu sayede ulaşmak istediğiniz kişiye net olarak ulaşabilir ve bağlantı kurabilirsiniz. Günümüzde iletişim araçlarının hızla yayıldığı ve baş döndüren teknoloji sayesinde geliştiğini düşünürsek hayatımıza giren teknik terimler de git gide çoğalmakta ve bu terimleri bilmemiz bizim için kullandığımız aracı daha iyi tanımamıza yardımcı olmaktadır.