bluecomx Yorum yapılmamış

Çağrı merkezi hizmetleri müşteriye her zaman çözüm odaklı ve pozitif bir yaklaşım ile hizmet sunmaktadır. Genel olarak tüm sorunlara anlık olarak çözüm üreten çağrı merkezi hizmetleri bazı durumlar karşısında yetersiz kalabilmekte ve çözüm sunabilmek için üst yönetimlere danışabilmektedir. Bu durum da biraz süre almaktadır. Arıza sorgulama, kayıt ve takip işlemleri ile müşterilerin talep ve beklentilerine dönüş sağlayan çağrı merkezi çalışanları çözüm odaklı yaklaşım ve pozitif konuşmaları ile müşterilerde güven duygusu oluşturmalıdır. Anlık çözüm sunamayan çağrı merkezi çalışanları sistem üzerinden müşterilerin arızaları ile ilgili sorgulama işlemi yaptıktan sonra arıza ile ilgili detayları kayıt altına alır. Sonrasında ise çözümlenme sürecine kadar işlemi takip ederek müşteriyi gelişmelerle ilgili bilgilendirir ve müşteri memnuniyetini her zaman üst seviyede tutmayı hedefler.

Çözüm Odaklı Yaklaşım

Çağrı merkezi hizmetlerinin müşteriye yaklaşım ve hitap şekli oldukça önemlidir. Pozitif ve çözüm odaklı yaklaşım ile müşterinin güvenini sağlayan çağrı merkezi çalışanları müşterinin firmaya olumlu bakmasını sağlar ve bu da firmanın referansını olumlu olarak etkiler. Yazılı ve sözlü olarak iletişim kurmak müşteri temsilcilerinde aranan en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Problem çözme beceresi üstün olan müşteri temsilcileri çağrı merkezlerinde pek çok işlemi üstlenerek müşterilerin sorunlarına anlık olarak çözüm üretmekte ve firmanın iş yükünü hafifletmektedir.

Çağrı Merkezi Çalışanlarının Görevleri

Günümüzde çağrı merkezi iş olanağı en yüksek olan birim olduğundan üniversitelerde de en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Stresli ve zor bir iş olan çağrı merkezinde müşteri ile iletişimin güçlü olması gerekir. Çağrı merkezi hizmetlerinde görev alan çalışanlar vardiyalı çalışma sistemine uyum sağlayan ve ekip çalışmasına uygun kişiler olmalıdır. 7/24 müşterilere hizmet sunan çağrı merkezi çalışanlarında müşteriye karşı yaklaşım, müşterinin beklentilerini anlayabilme ve müşterilerin problemlerini takip etmek oldukça önemlidir. Çağrı merkezi çalışanlarının görevi sadece müşteri sorunlarına çözüm üretmek değildir. Bunun yanı sıra ürün tanıtımı yaparak firmanın satışlarında artış sağlarken ürün sonrası destek hizmeti de vermektedir. Çağrı merkezi hem müşteri memnuniyetini sağlamakla hem de firmaya yeni müşteriler kazandırmakla görevlendirilmektedir.