bluecomx Yorum yapılmamış

Müşteriler genel olarak satış ve hizmet sonrası da firmalardan ilgi ve destek beklemektedir. Günümüzde teknolojinin hızlı bir şekilde gelişim sağlaması ile birlikte iletişim kanallarında da artış gözlemlenmekte ve bu durum da müşteri memnuniyetini arttırma konusunda en önemli etkenler arasında yer almaktadır. İletişim kanalları müşterilerin satın almış olduğu hizmet ya da ürün ile alakalı şikayet, öneri ve sorunlarını paylaşabilmeleri açısından oldukça gerekli ve önemlidir.

İletişim kanalları aracılığı ile müşteri ve firma arasında bir köprü kurularak hızlı çözüm üretimi sağlanmaktadır. Buradaki en önemli amaç çözüm odaklı olmak ve sorunları en kısa sürede çözümleyerek kaliteli bir hizmet sağlamaktır.

İletişim Kanallarının Faydaları

 

Günümüzde firma ve müşteri ilişkilerinde iletişim kanalı olarak en sık kullanılmakta olan iletişim türü çağrı merkezleri olarak bilinmektedir. Çağrı merkezleri çözüm odaklı ve işinde uzman personellerden oluşmakta ve tüm sorunlara hızlı ve kalıcı çözüm üretmek ile ilgili çalışmalar sağlamaktadır.

Müşterinin sorunsuz ve kaliteli bir hizmet alabilmesi için iletişim kanalları en gerekli araçlardır. İletişim kanalları müşterileri yönlendirmekte ve günün her saati hizmet sağlamaktadır. İletişim kanallarında hizmet sağlamakta olan görevli personeller dönüşümlü olarak çalışarak her an erişilebilir bir şekilde çalışmalarını yürütmekte bu da kullanıcıların güven ve memnuniyetini arttırmaya yardımcı olmaktadır.

İletişim Kanallarının Çeşitleri

 

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte buna bağlantılı olarak iletişim kanallarının çeşitlerinde de artış gözlemlenmekte. Günümüzde genel olarak sesli iletişim kanalı tercih ediliyor ve yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa da internet üzerinden online hizmet veren iletişim kanalları da bulunmaktadır.

İnternet üzerinden hizmet vermekte olan iletişim kanalları genel olarak ücretsiz bir şekilde hizmet sağlamaktadır. Online çağrı merkezi olarak adlandırılmakta olan bu iletişim kanallarında görevli olan müşteri temsilcileri müşterilerin her türlü talep, sorun, şikayet ve öneri gibi durumlarını değerlendirerek müşteriye kısa süre içerisinde geri dönüş sağlarlar.

İletişim kanallarının yaygınlaşması ve gelişmesindeki en önemli ve asıl amaç müşteri memnuniyetini arttırmak ve kısa süre içerisinde kalıcı çözüm üreterek hizmet kalitesini arttırmaktır.